Egészséges óvodáskor » | Egészségmegőrzés télen |
![]() | Lőrincz Emese, alapító szerkesztő A méz hatási, gyógyreceptek, és méz fajták |
A méz jótékony hatásai közé tartozik antibakteriális, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, nyugtató, emésztést elősegítő és kíméletes hashajtó hatása. Elősegíti a bőrsejtek újraképződését és gátolja az öregedést. A méz jó egészségvédő tulajdonsága fizikai és kémiai tulajdonságaira vezethető vissza.
Mit kell tudni a mézről?
A méz a károsítókkal szembeni ellenálló képességet növeli. A mézfogyasztás javítja a bélflóra összetételét, elősegíti az emésztést, gyorsan – szinte közvetlenül – hat a szívre, hogy javul a vérellátás. A méz kimondottan májvédő hatású, mivel a máj szőlőcukrot igényel, amely a méz egyik legfontosabb alkotóeleme. A méz kiegészítője lehet a gyógyszeres kezeléseknek, támogatja a gyógyszereket. A méz tartalma B6, C, K vitamint, biotint, folsavat, pantoténsavat, enzimeket.
A méz legfontosabb összetevői a szénhidrátok. Ezek többsége egyszerű cukor, szőlő- illetve gyümölcscukor. Ezek egymáshoz viszonyított aránya határozza meg a méz ikrásodásra (kristályosodásra) való hajlamát. Ha a mézben magas a szőlőcukor aránya, akkor a kristályosodás gyors. Az ikrásodás csupán halmazállapot változás, a méz egyéb tulajdonságai nem változnak. 40 ͦC-os vízben tartva a méz visszanyeri cseppfolyós állapotát.
Gyógyító mézes receptek 
Mézes gyógyítás influenza esetén:
1. A "mézes-gyömbéres-fokhagymás-citromos":
Fokhagymaprésen nyomj át 2-3 gerezd fokhagymát. Fél deci forralt vizet önts rá. Keverj hozzá gyömbért (inkább friss szeletkéket, de jó a por is). Nyomd hozzá fél citrom levét, majd tedd hozzá a mézet. Hagyd állni. Még melegen fogyaszd el.
2. Mézes fekete retek köhögés ellen
A méz felszívja a nedvességet. Ezen elv alapján kiszívja a fekete retek nedvességét is, de természetesen a retekben lévő hatóanyagokkal együtt, amire szükségünk van, ha segíteni szeretnénk a köhögős nyavalyánkon. Tennivaló: végy néhány szép feketeretket, hogy több napra (3-4) is elég legyen. Az épp felhasználandó(ka)t alaposan tisztítsd meg. (Én le szoktam szedni a héját.) Vágd félbe és vájd ki a belsejét, hogy tálkákat kapj. Kanalazz bele mézet, és hagyd állni fél napig (a kis darabkákat tedd bele szintén a tányérkába, és azokra is csurgathatsz mézet. A retekbe lehet még egyszer mézet tenni). A keletkező szirupot kell fogyasztani.
Méz fajták
Akác: méze hungaricum, enyhén savas. Kitűnő természetes édesítőszer
Aranyvessző: méze vízhajtó hatású, az epe, a máj működését segíti
Bálványfa: méze ritkaság, mivel a bálványfa egy időben virágzik az akáccal. Enyhén muskotályos ízű, kitűnő csemegeméz. Vesetisztító hatású.
Erdei mézek, fenyőméz: kimagasló ásványi anyag tartalmú mézek. Magas a vas-, a cink- és a mangántartalma. Légúttisztító és idegnyugtató hatása ismert.
Facélia: a legédesebb mézet adó növény. Immunerősítő mézként is ismert.
Gesztenye: a legnagyobb szárazanyagtartalommal rendelkező virágméz. A szívre és az érrendszerregyakorolt jótékony hatásáról ismert (szívizomerősítő), de visszérttágulás, vérszegénység, étvágytalanság ellen is kitűnő.
Hárs: méze idegnyugtató, torokgyulladás, megfázás, köhögés esetén ajánlott, lázcsillapító hatású.
Medvehagyma: méze ritkaság, vértiszító hatása ismert.
Napraforgó: ásványi anyag tartalma magas, nagyon gyorsan ikrásodik, méze erősen savas.
Repce: egyetlen lúgos hatású mézünk. Kifejezetten gyomorsav túltengés esetén ajánlott fogyazstása, méze kiváló kávéízesítő.
Selyemfű: méze hungarikum, kiváló csmegeméz, pollenérzékenyeknek ajánlott, mivel a selyemfű virága pollent nem tartalmaz. Enyhén vérnyomáscsökkentő hatású, a gyomorsavat közömbösíti.
Mi a propolisz?
Leggyakoribb formája az alkoholos oldat, használható külsőleg és belsőleg. Főként antibakteriális, gomba- és vírusölő, valamint gyulladásgátló hatása miatt használjuk. Fokozza a sejtlégzést, daganatellenes, fájdalomcsillapító, növeli a sugártűrő képességet, semlegesíti a mérgeket, vérnyomáscsökkentő, élénkítő hatású, növeli a szervezet ellenálló képességét. Gyerekek, felnőttek egyaránt fogyaszthatják
'Egészségmegőrzés télen' rovat további cikkei:
A méz hatási, gyógyreceptek, és méz fajták
Védekezőképességünk megerősítése
Megint beteg?! Miért beteg? - A betegség lelki okai III. rész - Konkrét tünetek
Gyógynövények adagolása
Nátha, megfázás megelőzése, az immunrendszer erősítése
Az elsavasodás kockázata és elkerülésének lehetőségei
Tetszett a cikk? Ajánld ismerőseidnek!
Megosztás |
LurkóVilág hírlevél feliratkozás »
Csatlakozz: Facebook/LurkoVilag »